Czym charakteryzują się wnętrza vintage i jak przenieść styl oraz trendy z dawnych lat do współczesności? Moc inspiracji znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Styl vintage - charakterystyka
Najprościej można go scharakteryzować jako zamiłowanie do dawniejszych czasów, kiedy to królowały niebanalne formy i intrygujące wzory, a cały świat zachwycał się perełkami designu, które wciąż są niezmiennie podziwiane (i pożądane). Styl vintage we wnętrzach odwołuje się więc do lat 50., 60. oraz 70., gdy obiektem pożądania były legendarne duńskie projekty mebli znacznie wyprzedzające swoje czasy stylem oraz funkcjonalnością, a także ceramika z Bolesławca, porcelana z Ćmielowa oraz szklanki musztardówki i naczynia z porcelitu.
Jak więc stworzyć aranżacje w stylu vintage? Im starsze będą projekty, które wykorzystamy do stworzenia aranżacji domu vintage, tym lepiej. Wszak to właśnie w nich drzemie dusza, której brak jest w industrialnych, loftowych wnętrzach. Udany efekt końcowy dodatkowo spotęguje połączenie ze sobą retro elementów wyposażenia (jak np. dekoracje vintage) z nowoczesnymi akcentami, wówczas stworzony wystrój nie będzie przypominał wnętrza muzeum a aranżację, która zachęca do przekroczenia progu mieszkania i odkrycia wszystkich kryjących się w niej perełek.
Wbrew pozorom nie trzeba wydawać kroci, aby stworzyć wyjątkowy i oryginalny wystrój – na mniej i bardziej popularnych pchlich targach, w komisach oraz sklepach posiadających w swoim asortymencie projekty sprzed lat roi się bowiem od unikatowych projektów.
Stylowa baza – kolorystyka we wnętrzach vintage
Od czego zacząć projektowanie wnętrza vintage? Najlepiej od pomalowania ścian na kolor, który będzie optymalnie współgrał z całością i jednocześnie doskonale sprawdzi się jako tło dla mebli inspirowanych stylem retro (czy wręcz tych wyciągniętych z lat 60. i 70.), dekoracji ściennych, tekstyliów oraz dodatków i ozdób.
W tej roli znakomicie sprawdzi się więc neutralna paleta barw, czyli biel, beż, szary oraz inny, jasny kolor, ale w nieco przytłumionej, jakby wypłowiałej wersji. Jeżeli wnętrze wyda Ci się zbyt klasyczne, zawsze możesz urozmaicić całość za pomocą ściany w kolorze brązowym, czerwonym czy żółtym lub pomarańczowym.
Meble vintage: projekty z duszą
Gdy kwestię podstaw masz już ukończoną, wówczas możesz przejść do kolejnego stadium, a więc skompletowania zestawu mebli, które nadadzą wnętrzu unikalny klimat. To jakie projekty będą najlepszym wyborem uzależnione jest od tego, na które w licznych wydań stylu vintage się zdecydowałeś.
Jeżeli wybór padł np. na inspirację wystrojem z lat 50. i 60., to skup się przede wszystkim na meblach odznaczających się miękkimi liniami oraz organicznymi formami imitującymi florę oraz faunę. W takiej aranżacji absolutnym must-have jest chociażby kultowa sofa w kształcie nerki, do której po dziś dzień wzdycha zdecydowana większość fanów skandynawskiego designu przez duże „D”.
Kolorowe tekstylia - gwarancja przytulnej i ciepłej atmosfery
Meble to dopiero początek – niemniej istotną rolę w aranżacji wnętrz w stylu vintage pełnią bowiem… tekstylia. Tego typu dekoracje do pokoju vintage nie tylko podkreślą cały wystrój, ale też sprawią, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne, a co za tym idzie relaks w domowym zaciszu będzie jeszcze przyjemniejszy.
Styl vintage we własnych czterech kątach podkreślą kolorowe poszewki na poduszki, zasłony, firanki, obrusy, a także oczywiście dywany. Poszukując tych najbardziej idealnych stawiaj na tkaniny wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len i bawełna i nie bój się sięgać po wzory. Nawet najbardziej krzykliwe motywy graficzne, które w każdej innej aranżacji mogłyby się nie sprawdzić, tutaj będą pasować wprost idealnie. Wybierając tekstylia pamiętaj też o zachowaniu spójności w kwestii tonacji kolorystycznych – możesz połączyć ze sobą chociażby brąz, zieleń i żółć czy pomarańcz, czerwień i róż.
Dekoracje vintage: akcenty podkreślające retro aranżacje
Obowiązkowym składnikiem wnętrz inspirowanych retro są także dekoracje vintage, które mogą przybierać najrozmaitsze postaci i dzięki temu każdy fan designu sprzed lat może z łatwością znaleźć propozycje najlepiej wpisujące się w jego indywidualny gust.
Do wnętrz w stylu vintage pasują więc zarówno dekoracje ceramiczne w postaci ozdobnych figurek postawionych na półkach czy mis bądź pater pełniących jednocześnie rolę naczynia do przechowywania cennych drobiazgów oraz amfory cieszące się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Warto też zdecydować się na ozdoby wykonane z naturalnego materiału, a więc dekoracje z drewna, których przykładem są szkatułki, pojemniki, figurki lub też/i wazony ozdobne.
Za dekoracje do pokoju vintage mogą też posłużyć projekty wykonane z barwionego szkła (np. w pomarańczowym, zielonym czy niebieskim kolorze) oraz… marmurowe dekoracje, które można wykorzystać do ozdobienia łazienki czy toaletki vintage. Marmurowa szkatułka ustawiona na szafce w łazience, pojemnik na chusteczki zdobiący stolik nocny – dodatki w kolorze bieli i szarości również stanowią kwintesencję stylu vintage.
Jeśli chcesz, aby stworzona przez Ciebie aranżacja była jeszcze bardziej spektakularna, to koniecznie zajrzyj do asortymentu naszego sklepu online, gdzie czeka na Ciebie cała kolekcja ozdób, dodatków i tekstyliów do domu.