Jak wybierać małe ozdoby, aby odmienić wnętrze domu nie do poznania? Czy w tym przypadku wskazane jest eksperymentowanie z fakturami, kolorami oraz wzornictwem? A może należy trzymać się stricte jednego stylu aranżacyjnego? Cenne wskazówki przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym dzisiejszym wpisie.
Małe dodatki, wielki efekt: odkryj moc drzemiącą w niewielkich ozdobach
Salon rodem z branżowego magazynu o aranżacji wnętrz, zachwycają pod względem praktyczności oraz wystroju sypialnia, kuchnia, w której przygotowywanie codziennych posiłków oraz przekąsek jest istną przyjemnością, czysta i świeża łazienka perfekcyjnie sprawdzająca się podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Wydaje Ci się, że osiągnięcie takiego efektu w Twoim mieszkaniu jest wprost niemożliwe? Wszystko wskazuje na to, że nie miałaś/łeś jeszcze okazji się przekonać, jak ogromna moc drzemie w niewielkich dodatkach!
Niepozorne elementy dekoracyjne są w stanie nadać wnętrzu charakteru, perfekcyjnie dopełnić całość niczym istna „wisienka na torcie”, a także sprawić, że dane pomieszczenie będzie nie tylko stylowe, ale też funkcjonalne. Brzmi zachęcająco? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym stworzona przez Ciebie kompozycja zachwyci każdego, kto tylko przekroczy próg Twojego domu.
Unikaj dekoracyjnego chaosu
Chcesz, aby wnętrze Twojego gniazdka prezentowało się spektakularnie? Zapomnij o gromadzeniu zbędnych bibelotów i łączeniu ze sobą projektów, które kompletnie do siebie nie pasują! Skup się na jednym, konkretnym stylu aranżacyjnym, zapoznaj się z jego cechami charakterystycznymi oraz wymaganiami, a następnie stwórz swój własny projekt.
Jeszcze przed wyruszeniem na poszukiwania małych dodatków zastanów się jakie ozdoby chciałbyś mieć w swoim domu – w ten sposób unikniesz wielogodzinnego przesiadywania w sklepach z produktami do dekorowania wnętrz lub równie długiego wertowania stron internetowych. Jeżeli brak Ci pomysłów, to szukaj inspiracji w mediach społecznościowych np. w znanej aplikacji, gdzie możesz w łatwy sposób wyszukać interesujące Cię aranżacje, a następnie dodać przykładowe zdjęcia na swoją własną tablicę. Dzięki temu będziesz mieć cenną inspirację zawsze pod ręką.
Wybieraj projekty wysokiej jakości
Wybierając mniejsze dodatki również trzeba przykładać wagę do jakości oraz staranności ich wykonania – wszak to od tych dwóch kwestii zależy to jak zakupione produkty będą się prezentować, a także jaka będzie ich żywotność.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby upatrzone projekty zdobiły wnętrze Twojego domu przez długie lata, to sięgaj po naturalne materiały takie jak chociażby ponadczasowe drewno, wytrzymała porcelana, bambusa, wiklina, len, bawełna, szkło czy syntetyczne tworzywa odznaczające się zwiększoną trwałością (np. poliuretan).
Nie bój się eksperymentować
Osiągnięcie pięknego efektu końcowego bez pomocy profesjonalisty specjalizującego się w projektowaniu wyglądu wnętrz nie jest aż tak skomplikowane jakby mogło się to wydawać. Jeśli marzy Ci się modna, ale zarazem także unikalna aranżacja, to mamy dla Ciebie jedną radę: nie bój się stawiać na nieoczywiste rozwiązania i eksperymentować z poszczególnymi dodatkami łącząc je w pary.
Mimo, że przesyt i bałagan nie są wskazane w żadnym stylu aranżacyjnym, to nie oznacza to, że projektując aranżację salonu, sypialni, przedpokoju czy innej części domu musisz ograniczać się zaledwie do jednego lub dwóch dodatków. Zalecaną praktyką jest łączenie ozdób niewielkich rozmiarów w grupy np. postawienie obok niewielkiej lampki nocnej wazonu z kwiatami bądź suszonymi gałązkami, ustawienie obok siebie dwóch podobnych świeczników o różnej wysokości, czy też zestawienie ze sobą ozdób w kontrastujących kolorach, które w parze o dziwo wyglądają zaskakująco dobrze, a także łączenie projektów o całkowicie odmiennych fakturach.
To, że podczas swoich własnych eksperymentów przy tworzeniu nowej aranżacji mieszkania nie raz się zdziwisz jest więcej niż pewne. Możemy Cię jednak uspokoić, że w niemal każdym przypadku uzyskany efekt będzie dla Ciebie miłą niespodzianką.
Stawiaj na połączenie estetyki z funkcjonalnością
Czy mniejsze dodatki do domu mogą pełnić tylko i wyłącznie funkcję dekoracyjną? Nic z tych rzeczy! To bowiem właśnie za ich sprawą przestrzeń może prezentować się modnie i estetycznie, ale też zyskać na funkcjonalności!
Przykładem dodatków, które łączą w sobie walory praktyczne i dekoracyjne mogą być chociażby różnego rodzaju pojemniki (np. bomboniery, pudełka na herbatę czy szkatułki na biżuterię oraz inne cenne pamiątki), designerskie wazony na kwiaty oraz stojące kwietniki, plecione kosze, patery i talerze ozdobne czy też misy.