Rustykalne wnętrza — ciepło drewna i naturalnych materiałów

Rustykalne wnętrza — ciepło drewna i naturalnych materiałów

Czym charakteryzuje się styl rustykalny i jak stworzyć aranżację, która zapewnia wytchnienie i odprężenie? Zachęcamy do lektury najnowszego wpisu na naszym blogu! 

Czym jest styl rustykalny? 

Za tą nazwą kryje się styl aranżacyjny, pochodzący od angielskiego słowa „rustic” oznaczającego „wiejski” czy też „swojski” i faktycznie te dwa przymiotniki najlepiej opisują wnętrza urządzone zgodnie z jego zasadami. Wywodząca się z Ameryki Północnej estetyka wnętrzarska całkowicie rezygnuje z blichtru, przepychu, bogactwa i nowoczesnego designu na rzecz surowego piękna oferowanego przez naturalne materiały. 

Styl rustykalny propaguje tak ważną we współczesnym świecie ideę „slow life”, która zachęca do zwolnienia i wytchnienia, celebrowania codzienności oraz życia w zgodzie z naturą z poszanowaniem przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji. 

Wnętrza rustykalne – charakterystyka 

Mimo, że w zdecydowanej większości przypadków wnętrza rustykalne kojarzą się przede wszystkim z wiejskimi chatami usytuowanymi w zacisznej, często oddalonej od cywilizacji okolicy, których konstrukcja w całości opiera się na drewnie, to na taką aranżację może zdecydować się każdy. Nie musisz więc wyprowadzić z dala od miejskiego zgiełku, aby cieszyć się swojskim klimatem – wystarczy, że projektując wygląd swojego domu (czy też mieszkania) przywiążesz wagę do cech charakterystycznych stylu rustykalnego. 

Czego wprost nie może zabraknąć we wnętrzach w stylu rustic? Absolutnym must-have są tutaj meble wykonane z naturalnych materiałów, które powinny całkowicie wyprzeć tworzywa syntetyczne, industrialny metal, czy nawet szkło. Stworzony wystrój ma bowiem niejako przenosić nas w czasie do błogich lat dzieciństwa spędzanych na wsi u dziadków czy też pomagać nam wkraczać do zupełnie innego świata tuż po przekroczeniu progu domu. 

Rustykalne wnętrze domu całkowicie stroni od nowoczesnych sprzętów – znacznie lepszym wyborem będą tutaj wiekowe (i oczywiście sprawne) urządzenia noszące ślady użytkowania, które kryją w sobie znaną lub też nigdy nieodkrytą historię. Niesamowity efekt dodatkowo spotęgują przedmioty „z duszą” takie jak, chociażby: lampa naftowa, stare żelazko, zegar z kukułką czy maszyna do szycia. Powyższe cechy stanowią jedynie część znaków rozpoznawczych stylu rustykalnego – niemniej ważna jest także kolorystyka, meble oraz dodatki… 

Kolorystyka 

Jeśli chcesz, aby zgromadzone meble, dodatki oraz sprzęty miały szansę zaprezentować swoje piękno, a cała aranżacja budziła zachwyt za każdym razem, gdy odwiedzają Cię goście, to szczególną uwagę powinieneś zwrócić na kolorystykę dominującą we wnętrzach. 

Jako tło dla drewna i innych naturalnych materiałów (czy tkanin) perfekcyjnie sprawdzi się paleta barw nawiązująca do kolorów ziemi, a więc stonowane i neutralne kolory takie jak beż, biel, ecru, brąz czy jasny błękit. 

Meble 

Masywne, surowe i zachwycające prostą formą – takie właśnie powinny być meble stanowiące nieodłączny element rustykalnego wnętrza domu. Wbrew pozorom klasyczne i ponadczasowe drewno nie jest tutaj jedyną możliwością, do rustykalnych aranżacji pasują także meble z rattanu, wikliny czy nawet… kamienia. 

Nie mogą to być jednak projekty mebli idealnych w każdym calu – wprost przeciwnie! Do mieszkań czy domów inspirowanych wystrojem wiejskich chat najlepiej pasują stare (bądź postarzane) meble z widocznymi niedoskonałościami takimi jak słoje, pęknięcia czy nierówności. Warto zakupić, chociażby wiekowy kredens, drewnianą skrzynię pełniącą jednocześnie rolę pojemnika i ławy, komodę, kominek z cegły lub kamienia, który w mroźny wieczór zadba o komfort cieplny i przy okazji także przytulną, odprężającą atmosferę, a także drewniany stół, przy którym na krzesłach będą mogli zasiąść wszyscy domownicy. 

Jeżeli nie uda Ci się znaleźć takich projektów na strychu u bliższej lub dalszej rodziny czy na ulubionym pchlim targu, to zawsze możesz spróbować nadać im rustykalnego wyglądu samodzielnie. Już tak nieskompilowane techniki, jak bielenie i przecieranie czy ługowanie pomogą Ci nadać meblom wysłużonego wyglądu. 

Dodatki i ozdoby do wnętrz rustykalnych 

Czy w ”wiejskich” wnętrzach trzeba rezygnować z dodatków? Nic bardziej mylnego! Wszak to właśnie one sprawiają, że wystrój, w którym dominują naturalne materiały, ma duszę i ciężko mu się oprzeć, zwłaszcza jeżeli jesteśmy dumni z ludowej kultury oraz tradycji. 

Z rustykalnym wystrojem najpiękniej będą komponować się ręcznie robione drewniane dekoracje jak choćby ozdobne figurki czy zamykane szkatułki, wiklinowe kosze oraz gliniane bądź cynowe naczynia. 

Wykańczając wnętrze w stylu rustykalnym, należy pamiętać także o tekstyliach. Ażurowe serwety, lniane obrusy, makatki, koronkowe firanki w oknach, otrzymane w spadku po babce ozdobne talerze zawieszone na ścianach, narzuty w folkowe printy czy ozdobne poszewki na poduszki wraz z obowiązkowymi polnymi kwiatami w wazonach doskonale dopełnią całość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.