Styl eklektyczny - jak łączyć różne style w jednym wnętrzu?

Styl eklektyczny - jak łączyć różne style w jednym wnętrzu?

Na ratunek wszystkim niezdecydowanym oraz tym, którzy najchętniej urządziliby każde pomieszczenie w innym stylu, tak żeby uwzględnić wszystkie ulubione sposoby aranżacji, przychodzi… styl eklektyczny! 

Co właściwie kryje się pod tą nazwą i jak stworzyć eklektyczne wnętrza z prawdziwego zdarzenia? Odpowiedzi na te pytania oraz moc inspiracji znajdziesz w poniższym wpisie. 

Styl eklektyczny – co to znaczy? 

To, że sama nazwa tego stylu aranżacyjnego obiła Ci się już nieraz o uszy, jest więcej niż pewne, ale czym właściwe jest eklektyzm? Mianem tym określa się styl, który z pozoru może wydawać się chaotyczny i nieuporządkowany, jednak nie ma to zbyt wiele z prawdą – styl eklektyczny we wnętrzach to bowiem nic innego, jak zestawienie ze sobą starych oraz nowych trendów czy elementów wystroju. 

W eklektycznych projektach pozornie niepasujące do siebie kolory, printy czy materiały oraz kształty tworzą zgrabną i zaskakująco udaną całość, a tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest tutaj gust głównego zainteresowanego. Urządzając eklektyczne wnętrza, nie trzeba bowiem przejmować się utartymi zasadami czy powielanymi od lat schematami – nurt ten zachęca do czerpania inspiracji z rozmaitych stylów aranżacyjnych i odważnego łączenia ze sobą wielu elementów. 

Co oczywiste, duża dowolność w mieszaniu ze sobą różnych stylów nie oznacza, że można „iść na całość” i zapomnieć o jakiejkolwiek powściągliwości. Zanadto puszczając swoją wodzę fantazji, można osiągnąć efekt przeciwny od zamierzonego i stworzyć wystrój mieszkania, który będzie zbyt chaotyczny. Jak więc stworzyć oryginalną i jednocześnie budzącą podziw, eklektyczną aranżację domu lub mieszkania? Najlepiej stosując się do kilku prostych zasad! 

Eklektyczne wnętrza - 5 zasad, które pomogą Ci stworzyć aranżację marzeń 

Od czego zacząć projektowanie mieszkania w stylu eklektycznym? Najlepiej od zapoznania się z kilkoma ważnymi wskazówkami, dzięki którym faktycznie osiągniesz efekt, na jakim Ci zależy i unikniesz błędów nagminnie popełnianych przez osoby, które mylnie sądzą, że wiedzą, na czym polega styl eklektyczny we wnętrzach. 

 

  • Odważnie eksperymentuj  

 

Minimalistyczne i spokojne wnętrza kompletnie nie trafiają w Twój gust? Znajomi i rodzina mówią, że jesteś istną kopalnią pomysłów i posiadasz niekończące się pokłady kreatywności? Decydując się na styl eklektyczny w salonie, jadalni, sypialni czy każdym innym pomieszczeniu z pewnością będziesz w stanie dać upust swojej wyobraźni, ponieważ eklektyzm nie toleruje schematów i zachęca do łączenia oraz miksowania ze sobą rozmaitych elementów. Glamour i industrial? Wzorzyste płytki i drewno? Antyk oraz nowoczesność? – to tylko kilka z wielu dostępnych możliwości. 

Miej jednak na względzie fakt, że najlepszy efekt osiągniesz, łącząc ze sobą max. 2 style – wybór większej liczby może skończyć się aranżacyjną katastrofą. 

 

  • Wybierz motyw przewodni 

 

Mimo że eklektyzm lubi chaos, to powinien być on kontrolowany, gdyż w przeciwnym razie stworzysz aranżację, w której naprawdę trudno będzie się zrelaksować i odprężyć po całym dniu pełnym obowiązków. Choć niektórym może się wydawać, że eklektyzm jest równoznaczny z bałaganem, to nie ma to nic wspólnego z prawdą – osoby wybierające ten styl aranżacyjny, zamiast decydować się na zlepek kompletnie przypadkowych elementów wystroju, powinny raczej dokładnie wszystko przemyśleć i zdecydować się na jeden konkretny motyw przewodni.   

 

  • Baw się kolorami 

 

Stonowane barwy zestawione z mocnymi akcentami kolorystycznymi, a może wnętrze opierające się na kontrastowych połączeniach intensywnych i dodających energii odcieni? W przeciwieństwie do aranżacji w stylu skandynawskim, glamour czy boho nie musisz się tutaj koncentrować na jednej, z góry określonej palecie kolorów, gdyż kolorystyka mieszkania zależy tylko i wyłącznie od Twojej inwencji twórczej. 

Możesz więc śmiało pokazać co Ci w duszy gra i do w miarę spójnych kolorów bazowych, dobrać barwy uzupełniające, które będą pokrewne (a więc będą miały jaśniejszy lub ciemniejszy odcień) bądź też całkowicie inne. 

 

  •  Stawiaj na kontrastowe materiały 

 

Zasada kontrastów obowiązuje nie tylko w przypadku kolorystyki ścian czy dodatków, takich jak, chociażby tekstylia. Dotyczy ona bowiem także materiałów wykorzystanych do wyposażenia wnętrza – na im mniej standardową opcję się zdecydujesz, tym bardziej ekscytującą kombinację stworzysz. 

Za przykład mogą posłużyć tutaj np. meble, których osobliwy komplet możesz stworzyć z projektów wykonanych z  np. z naturalnego drewna zestawionego z surowym betonem, szkłem czy metalem. W takim wydaniu styl eklektyczny w kuchni czy dużym pokoju zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym Cię gościu. 

 

  •  Nie zapomnij o dodatkach 

 

Podobnie, tak jak w przypadku niemal wszystkich innych stylów aranżacyjnych, również eklektyzm dużo traci na uroku, jeżeli jest on pozbawiony ozdób i innych elementów dekoracyjnych, dlatego też zachęcamy Cię do uwzględnienia ich w projekcie lub tez uzupełnienia ich braku w gotowej już aranżacji. 

Jakie dodatki najlepiej wpiszą się w styl eklektyczny? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego… na które z mniej lub bardziej popularnych sposobów aranżacji wnętrz się zdecydowałeś. Odmienne będą bowiem idealne propozycje dla miksu nowoczesnego stylu modern z nutą awangardy, a inne dla zestawienia japandi z wielobarwnym trendem dopamine - czytaj więcej o stylu Japandi.

Jedno jest pewne – w każdym wydaniu efekt WOW zagwarantują wyraźne, przykuwające spojrzenia akcenty. Mowa tutaj o takich projektach jak, chociażby plakaty lub obrazy, lampa wyglądająca niczym prawdziwe dzieło sztuki bądź taka z oryginalnym abażurem, wielokolorowy dywan perfekcyjnie kontrastujący z futurystycznym stylem, czy też poduszki ozdobione intrygującym printem, wazon na kwiaty o nieregularnym kształcie lub dekoracyjna waza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.