Styl Japandi - na czym polega?

Styl Japandi - na czym polega?

Esencją japandi jest prostota, oszczędność form i stonowana paleta kolorystyczna połączona z azjatyckim zamiłowaniem do natury przejawiającym się w elementach dekoracyjnych wykonanych z surowców takich jak: bambus, drewno czy wiklina. Ten wystrój wnętrz to istna fuzja stylów – wygodne białe sofy łączone są w nim z wiklinowymi pufami i bambusowymi lampami, a surowe i chłodne dotąd wnętrza nabierają przytulnego charakteru, któremu ciężko się oprzeć. 

Mix egzotyki i skandynawskiego chłodu – charakterystyka stylu japandi 

Trendsetterzy wyznaczający najmodniejsze style aranżacyjne we wnętrzach zdecydowanie nie mogą narzekać na ograniczone pokłady kreatywności, to bowiem właśnie za sprawą ich odwagi oraz niesztampowego myślenia powstają najbardziej unikalne trendy w home designie. Przykładem takowego może być właśnie styl japandi – nurt aranżacyjny będący fuzją skandynawskiej estetyki z japońskim zamiłowaniem do minimalizmu. 

Choć odległość dzieląca Półwysep Skandynawski oraz Japonię wynosi ponad 8040 km, a liczba występujących pomiędzy nimi różnic z pewnością przewyższa ewentualne podobieństwa, to okazuje się, że łącząc cechy charakterystyczne stylu scandi oraz nurtu wabi sabi, a więc sztuki odnajdywania piękna w prostocie, można stworzyć harmonijną aranżację sprzyjającą osiągnięciu stanu zen. Dzięki zestawieniu ze sobą skandynawskiej przytulności w myśl hygge oraz japońskiej powściągliwości, która ogranicza ilość dekoracji i dodatków do niezbędnego minimum otrzymujemy przyjemne dla oka, przytulne i maksymalnie praktyczne wnętrze, do którego po prostu chce się wracać. 

Dom w stylu japandi jest więc miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, wyciszeniu oraz doświadczaniu dobrostanu, co jest zasługą: 

 

  • stonowanej i neutralnej kolorystyki opierającej się przede wszystkim na palecie barw ziemi;  
  • wykorzystaniu nieskomplikowanych w formie kształtów, prostego wzornictwa pozbawionego przerysowanej dekoracyjności, czystych linii oraz przywiązania do minimalizmu;  
  • obecności wyłącznie naturalnych surowców i szlachetnych materiałów, a więc m.in. drewna, kamienia czy bambusa; 
  • połączenia przemyślanych rozwiązań, które są zarazem funkcjonalne i zapewniające maksimum komfortu;  
  • nienagannego porządku, przytulności oraz wszechobecnej na każdym kroku harmonii zapewniających poczucie bezpieczeństwa i możliwość zatrzymania nieustannie  galopujących myśli oraz wyciszenia się; 

 

Dom w stylu japandi powinien być więc oazą spokoju, miejscem, które udowadnia, że odpowiednio urządzone skromne i oszczędne wnętrze wcale nie jest chłodne i bez wyrazu.  

Mieszkanie w stylu japandi: jak stworzyć efektowną aranżację?  

Niezależnie od tego czy marzy Ci się urządzony w stylu japandi salon czy kuchnia, która godnie zastąpi dotychczasową aranżację i tchnie we wnętrze Twojego domu ducha nowoczesnego, bardzo modnego obecnie designu, przy aranżacji wnętrz powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Stosuj ograniczoną kolorystykę

Popularność stylu japandi wśród miłośników minimalizmu bynajmniej nie jest przypadkowa – na próżno jest tutaj szukać krzykliwych kolorów oraz tapet ściennych ozdobionych finezyjnymi wzorami. Ich miejsce zajmują tutaj beże, szarości, odcienie złamanej bieli, a także kojarzące się z Dalekim Wschodem brązy, czerń oraz zgaszona zieleń, która w azjatyckiej kulturze jest symbolem spokoju oraz optymizmu. W mieszkaniu, w którym dominuje taka kolorystyka ciężko jest się nie zrelaksować. 

Zachowaj umiar 

Cechą charakterystyczną wnętrz japandi jest przestronność, którą można osiągnąć stosując się do jednego, prostego kryterium, a mianowicie powściągliwości aranżacyjnej. To właśnie dzięki ograniczeniu liczby mebli, ozdób oraz bibelotów do minimum i przywiązaniu wagi do tego, aby każdy element wystroju danego pomieszczenia pełnił w nim konkretną funkcję jesteś w stanie stworzyć aranżację, która niezmiennie będzie robić wrażenie na Tobie oraz odwiedzających Cię gościach. 

Starannie dobieraj materiały 

W żadnym wnętrzu w stylu japandi nie powinno zabraknąć naturalnych materiałów, a więc rattanu, drewna, kamienia, wikliny oraz bambusa, z których wykonane są meble oraz dekoracje, gdyż są one prawdziwą esencją zarówno skandynawskiego, jak i japońskiego stylu. Również w przypadku tekstyliów warto sięgnąć tylko i wyłącznie po naturalne materiały, a więc bawełnę oraz len – w końcu w stylu japandi życie w zgodzie z naturą przejawia się pod wieloma postaciami. 

Zrezygnuj z masywnych mebli 

Perfekcyjnym dopełnieniem wystroju w omawianym przez nas dzisiaj stylu będą smukłe, oszczędne w formie i sprawiające wrażenie lekkich meble o prostym designie. Zdobione fronty szafek kuchennych zastąp tymi gładkimi, kup inspirowane stylem scandi fotele o obłych kształtach lub kwadratowe modele rodem z Azji, a dotychczasowy stół wymień na taki z kamiennym blatem osadzony na szerokiej, drewnianej nodze.  

Pamiętaj o oświetleniu 

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane światło potrafi nie tylko pięknie podkreślić wystrój wnętrza i jego unikalne elementy, ale także wprowadzić przytulny nastrój. Nie inaczej jest również w przypadku stylu japandi, jednak w kwestii jego formy zdania są podzielone. 

Jedni przekonują, że najlepszym dopełnieniem urządzonego w stylu japandi salonu będą projekty oświetlenia inspirowane azjatyckimi lampionami, a więc lampy z papierowymi kloszami czy też rattanowymi abażurami, inni projektanci z kolei uważają, że oświetlenie powinno być dokładnie takie jak w skandynawskich aranżacjach, czyli być nowoczesne i proste zarazem. Ciężko rozstrzygnąć kto ma rację, ponieważ japandi w obu wydaniach prezentuje się niesamowicie stylowo, co do jednego projektanci wnętrz są jednakże zgodni – światło musi być zróżnicowane. Oprócz głównego źródła światła w postaci lampy sufitowej w inspirowanej stylem japandi kuchni, sypialni czy łazience powinny więc znaleźć się także kinkiety, lampy stołowe oraz/lub podłogowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.