![Wnętrze w stylu hygge: Kluczowe zasady i dekoracje](/userdata/public/news/images/36.jpg)
Co właśnie kryje się za tym bijącym rekordy popularności pojęciem i jak stworzyć aranżację mieszkania w stylu hygge? Lekturę dzisiejszego artykułu polecamy nie tylko stęsknionym za Skandynawią, ale też tym, którzy chcieliby odmienić swoje mieszkanie nie do poznania i sprawić, że będzie ono przytulne oraz ciepłe, a relaks we własnych czterech kątach efektywny.
Hygge: duńskie la dolce vita
Zapewne samo słowo „hygge” już nieraz obiło Ci się o uszy, jednak co właściwie kryje się za tym intrygująco brzmiącym pojęciem? Choć nie istnieje dosłowne (i dokładne) tłumaczenie tego duńskiego słowa na język polski, to mianem „hygge” określa się filozofię obejmującą każdą dziedzinę życia (a więc również wystrój wnętrz) celebrującą codzienność, czerpiącą przyjemność z nawet najmniejszych rzeczy i ponad wszystko uwielbiającej przytulny klimat. Hygge jest więc niemalże błogostanem, w myśl którego celem egzystencji jest dobre samopoczucie, zadowolenie i uczucie spełnienia.
Pogoń, a właściwie spokojne poszukiwanie radości na co dzień (bo przecież hygge nie cierpi przeżywania życia w zawrotnie szybkim tempie), jest więc celem nadrzędnym. Cecha duńskiej tożsamości kulturowej, jaką jest właśnie przywiązanie do hygge, sprawia, że Dania od wielu lat znajduje się na samym szczycie zestawienia najszczęśliwszych krajów świata. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zainspirowanych stylem życia Skandynawów oraz wystrojem ich domów sprzyjającym osiągnięciu stanu hygge decyduje się przenieść go do polskich realiów…
Czym jest design hygge we wnętrzach? 5 najważniejszych zasad
Duńczycy doskonale wiedzą o tym, że przedmioty, jakimi się otaczamy, a także kolory ścian i faktury materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz, mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. To właśnie dlatego mieszkańcy Skandynawii wierzący w moc, jaką niewątpliwie kryje w sobie styl hygge, projektując wygląd swoich domów, przykładają ogromną wagę do tego, aby były one przytulne i ciepłe. Wymarzonym efektem jest bowiem scenariusz, gdy po każdorazowym przekroczeniu progu domu przenosimy się do iście magicznej krainy, w której wszelkie codzienne troski odchodzą w niepamięć, a szaro-burą, miejską kolorystykę zastępuje paleta miłych dla wzroku i sprzyjających odprężeniu barw.
Czy można przenieść taką stylistykę do polskich realiów? Jak najbardziej! Wystarczy wziąć sobie do serca kilka zasad, jakimi charakteryzuje się ten wnętrzarski trend. Czym jest design hygge? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
5 najważniejszych cech stylu hygge
1. Mniej znaczy więcej
Choć design hygge bywa nagminnie utożsamiany z minimalizmem, to w rzeczywistości nurty te nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Owszem, oba dążą do ograniczenia dodatków oraz innych elementów wystroju zabierających cenną przestrzeń do niezbędnego minimum, ale w zupełnie odmienny sposób. Styl minimalistyczny jest bowiem chłodny, surowy i romansuje z nowoczesnym designem. Z kolei styl hygge ponad wszystko ceni sobie rodzinną, przytulną atmosferę i uwielbia naturalne materiały, przestrzenie pełne spokoju, dekoracje z przesłaniem, a także akcenty, dzięki którym wnętrze staje się spersonalizowane i zyskuje swoją własną duszę.
2. Grunt to spokój
Tak, jak w każdym stylu aranżacyjnym, tak również w hygge dominuje konkretna paleta kolorystyczna. Jeśli podobają Ci się wnętrza w energetyzujących, soczystych odcieniach, to niestety nie mamy dla Ciebie zbyt dobrych wiadomości – hygge ponad wszystko uwielbia stonowaną paletę barw. W mieszkaniach urządzonych w stylu hygge dominuje więc beż, kość słoniowa, śmietankowy oraz biel i jasny szary. Warto podkreślić, że kolorystyka ta nie dotyczy tylko i wyłącznie ścian, ale też mebli, tekstyliów i dekoracji.
3. Zabawa światłem
Obowiązkowym elementem przestronnych i pełnych magii wnętrz hygge jest oczywiście oświetlenie i to nie byle jakie, bo to, które tworzy przytulną i ciepłą atmosferę ochoczo zapraszającą do przekroczenia progu domu. Projektując wystrój mieszkania w stylu hygge, warto więc zainwestować nie tylko w dające rozproszone i ciepłe światło lampy, ale też świeczki, kominki czy lampki pomocnicze, które można zamontować np. po obu stronach łóżka lub w samodzielnie stworzonym kąciku czytelniczym służącym także za miejsce do osiągnięcia stanu zen.
4. Otulenie miękkością
W osiągnięciu stanu hygge po całym dniu pełnym obowiązków z pewnością pomogą Ci miękkie poduszki, koce i pledy w rozmiarze XXL oraz puchate dywany, które nadadzą zupełnie nowego charakteru podłogom i przy okazji delikatnie otulą Twoje stopy.
Kompletując zestaw tekstyliów do domu w stylu hygge, sięgaj przede wszystkim po materiały i tkaniny o miękkiej, miłej w dotyku teksturze. Ich grubość możesz śmiało zmieniać w zależności od trwającej akurat pory roku, bez ryzyka, że zepsuje to całą, starannie zaplanowaną aranżację.
5. Drewniane akcenty
Design hygge bynajmniej nie zapomina o swoich skandynawskich korzeniach. Przejawia się to m.in. w zamiłowaniu do natury. W hygge wnętrzach nie znajdziesz zimnych posadzek, plastikowych mebli czy dekoracji ze sztucznych tworzyw. Ich miejsce zastępuje drewno, z jakiego wykonane są meble czy podłogi, które oprócz ponadczasowego wyglądu zachwycają także swoim kojącym zapachem przywodzącym na myśl gęsty las.
Dekoracje w stylu hygge: te projekty to absolutny must-have!
Proste, ale jednocześnie funkcjonalne, minimalistyczne i zarazem przykuwające uwagę – takie właśnie powinny być dekoracje idealnie wpisujące się w styl hygge.
Oprócz wspomnianych wcześniej koców i poduszek w neutralnych kolorach warto zdecydować się także na bestsellerowe lampiony w kształcie ceramicznych domków, kamionkowe lub szklane świeczniki i wazony dekoracyjne, w których można umieścić kwiaty, bądź naturalną trawę pampasową, a także dekoracje ścienne np. w formie minimalistycznych plakatów czy reliefowych obrazów. Stylowy efekt sprzyjający odprężeniu gwarantowany!